Czy treść urojeń i omamów ma znaczenie z psychologicznego i psychiatrycznego punktu widzenia?

Czy treść urojeń i omamów ma znaczenie z psychologicznego i psychiatrycznego punktu widzenia? Czy np. lekarz psychiatra powinien o nie pytać? A psycholog czy może doszukać się jakiegoś kontekstu, podłoża z treści urojeń, omamów?

Dzień dobry, psycholog lub psychiatra na pewno będą pytać o treść urojeń i omamów, ponieważ ma ona bardzo istotne znaczenie. Dlaczego własnie takie urojenia / omamy się pojawiają. Pozdrawiam.

Dzień dobry!

Tak, i lekarz psychiatra i psycholog psychoterapeuta mogą pytać o treść urojeń i omamów. Czasami ich omawianie i interpretowanie okazuje się mieć znaczenie i dużą wartość, a czasami nie.

Pozdrawiam!

Witam Panią. Omamy i urojenia należą do objawów wytwórczych (czyli takich, które choroba dodaje a nie ujmuje). Dopytywanie przez lekarza bądź psychologa o ich treść może być związane z tym, że te osoby chcą mieć orientację co do specyfiki i indywidualnych cech osoby chorującej. Z tym samym rozpoznaniem u różnych osób chorowanie może przebiegać w różny sposób. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/