Czy tyłozgięcie macicy utrudnia zajście w ciążę?

Witam!
Mam tyłozgięcie macicy, czy tyłozgięcie macicy może utrudniać zajście w ciążę? Czy ból w trakcie stosunku oraz parcie na pęcherz może być spowodowane tyłozgięciem macicy?
Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Dane na temat wpływu tyłozgięcia macicy na płodność są ograniczone. Przeważa pogląd, że przyczyny problemów z zajściem w ciążę należy upatrywać w tyłozgięciu dopiero, gdy wykluczone zostaną wszystkie inne możliwe ich przyczyny. Większość kobiet, które mają tyłozgiętą macicę, zachodzi bez problemu w ciążę.

Z pewnością zdarza się natomiast, że kobieta z tym nieprawidłowym położeniem macicy odczuwa ból podczas współżycia w niektórych pozycjach. W takich wypadkach należy wybierać takie pozycje, które nie wiążą się z głęboką penetracją, ta bowiem szczególnie sprzyja odczuwaniu bólu.

Parcie na pęcherz nie jest natomiast typowym objawem tyłozgięcia macicy. Patologia ta sprzyja jednak stanom zapalnym dróg moczowych, które z kolei objawiają się często właśnie wzmożonym parciem.

Pozdrawiam serdecznie!