Czy u dorosłego można trafnie ustalić przyczynę alergii?

Witam, Mam 29 lat. Do tej pory nie byłam na nic uczulona i nie występowały u mnie żadne objawy alergii. Dwa tygodnie temu zaczęłam mieć duszności, kaszel (zwłaszcza w nocy), katar oraz łzawienie z oczu, świąd skóry. Byłam badana przez internistę, kardiologa oraz alergologa. Miałam robioną spirometrię (wyszła dobrze). Żaden z lekarzy nie stwierdził osłuchowych zmian w płucach, sercu oraz żadnej infekcji. Dusiłam się, a przepisane leki nie pomagały. Ulgę przyniósł mi dopiero lek o działaniu uspakajającym i przeciwlękowym. Lekarze zasugerowali, że moje dolegliwości mogą mieć podłoże psychiczne (np. nerwica). Czy to możliwe? Za dwa tygodnie mam mieć wykonane testy skórne, ale jeden z lekarzy powiedział, że u dorosłych wykrycie alergenu jest trudne, prawie niemożliwe, i że takie testy są skuteczne, ale przede wszystkim u dzieci. Czy to prawda? Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Podłoże emocjonalne Pani dolegliwości jest możliwe, jednak żeby postawić takie rozpoznanie konieczne jest wykluczenie innego charkteru dolegliwości. Testy skórne warto wykonać, chociaż testowane są najczęściej jedynie najpowszechniejsze alergeny.

Proszę się jeszcze zastanowić, czy coś w ostatnim czasie u Pani sie nie zmieniło - jakieś nowe kosmetyki, nowy dywan czy wykładzina, zwierzę, nowe leki, roślina? Mam nadzieję, że uda się wykryć przyczynę dolegliwości.

Pozdrawiam.