Czy u kobiety w ciąży, która choruje na nadciśnienie, dziecko jest bardziej narażone na wady rozwojowe?

Dzień dobry Czy to prawda że u kobiety w ciąży która choruje na nadciśnienie dziecko jest bardziej narażone na wady rozwojowe czy nie? Mam 36 lat moje normalne ciśnienie zarówno skurczowe jak i rozkurczowe zazwyczaj nie przekracza 100 w pomiarach wynosi: 90/60, itp od czasu do czasu mam jednak skoki ciśnienia w przedziale 122/70, 130/80, przy ciśnieniu powyżej 130/80 mam zalecony lek na jego obniżenie.Mam też podejrzenie BAV, Kardiolog mówi że takie skoki ciśnienia to właśnie początek nadciśnienia i będę w przyszłości miała nadciśnienie. Bardzo boję się gdyż w przyszłości planuję ciąże a czytałam że ponoć właśnie kobiety które chorują na nadciśnienie , bądz stosują leki na nadciśnienie typu inhibitory ACE i inne, to istnieje ryzyko powstania wad wrodzonych u ich potomstwa.Nie ukrywam że bardzo się tego boję, odczuwam lęk, nie chce żeby moje przyszłe potomstwo miało wady wrodzone. Spędza mi to sen z powiek bo wiem, że to nadciśnienie może rozwinąć się u mnie w każdej chwili a ja dopiero planuję w przyszłości ciąże. A dodatkowo martwi mnie fakt że mam podejrzenie dwupłatkowej zastawki serca którą dziecko może też po mnie odziedziczyć , ogólnie boję się problemów, które mogą pojawić się podczas ciąży przez wzgląd na to że podejrzewa się u mnie BAV, i to że jestem zagrożona powstaniem nadciśnienia.Staram się tłumaczyć sobie sama że mając nawet nadciśnienie albo właśnie zastawkę dwupłatkową zastawkę u dziecka nie muszą przecież wystąpić żadne wady wrodzone, czy to prawda?Czy mam rację? Bardzo proszę o wyjaśnienie tej kwestii,potrzebuję porady fachowej i prosze o jakąś pomoc i słowa wsparcia w tych nurtujących mnie problemach i kłopotach zdrowotnych. Czy powinnam się tym martwić ? Bardzo dziękuję z góry za wszelką pomoc i serdecznie pozdrawiam osoby odpowiadające na moje zapytanie życząc jednocześnie wszystkiego co najlepsze w życiu. Pozdrawiam

Lek. Tomasz Budlewski

Czy był holter ciśnienia tętniczego ? Sadze ze jak zajdzie Pani w ciąże może być konieczność stosowania odpowiednich leków przeciw nadciśnieniu ogólnie pewien odsetek kobiet ma w ciąży nadciśnienie tętnicze i stosowanie leków pozwala na prowadzenie ciąży normalnie lecz przewidzieć Ew wad nie można nawet u osób zupełnie zdrowych