Czy u mojego dziecka wystąpił rumień?

U mojego ośmioletniego syna znalazłam czerwoną plamę na tylnej części uda. Następnego dnia rano tych plam było już kilka. Wygląda to tak jakby kilka ukąszeń, które tworzą grupę, bledną, zlewają się i otacza je następnie czerwona plama. Po kilku dniach widać już tylko czerwoną obręcz i biały środek. Pierwsza, największa plama ma średnicę 4 cm i już nie rośnie. Nie ma żadnych innych objawów, nie pamiętam też żadnego kontaktu z kleszczem. Plamy lekko swędzą na początku. Czy to może być jakąś formą rumienia towarzyszącego boreliozie? Po jakim czasie znika rumień w przypadku boreliozy?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Rumień wędrujący pojawia się zwykle po 1-3 tygodniach od ukąszenia przez kleszcza i znika po ok. miesiącu.

Charakteryzuje się tym, iż ma postać obrączkowatą i poszerza się obwodowo. Może też przybierać postacie tworzące pęcherze lub wybroczyny. Wspólną cechą wszystkich zmian jest to, iż powiększają się z czasem i długo zanikają.

Często bywa, iż pacjent nie zauważy ukąszenia przez kleszcza, gdyż ten może po prostu sam odpaść lub być zdrapany, szczególnie, gdy było to w mało widocznym miejscu.

Z opisu wynika, iż zmiana może wskazywać na rumień wędrujący. Uważam, że warto udać się do lekarza, aby potwierdzić bądź wykluczyć podejrzenie.

Pozdrawiam!