Czy ucisk w gardle ma związek z refluksem?

Od pewnego czasu doskwiera mi uczucie zalegania/guli w gardle przy połykaniu śliny. Przy spożywaniu posiłków jest w porządku, nie mam również żadnych problemów z połykaniem i nie jest to również ból, lecz bardziej dyskomfort. W styczniu miałem wykonywaną gastroskopie gdzie stwierdzono u mnie przepuklinę rozworu przełykowego oraz chorobę refluksową. Leczyłem się 4 tygodnie lekiem Dexilant 60 mg, a aktualnie zażywam Dexilant 30 mg. Czy ten problem może mieć związek z refluksem?

Lek. Wojciech Zygmunt

Jak najbardziej może to być objawem nasilonego refluksu żołądkowo-przełykowego. Jednakże polecam konsulatację laryngologiczną, w celu wykluczenia innych przyczyn.