Czy uczucie pustki i omamy wzrokowe oznaczają schizofrenię?

Zastanawiam się nad schizofrenią. Mam omamy wzrokowe. Widzę pełzające cienie i światła po przedmiotach. Niektóre zamieniają się czasem nawet w postaci jakby wielkich oślizgłych macek. Zawsze uważałam, że to wynik zmęczenia, ale ostatnio przestało mi ono dokuczać, a cienie nie znikają. Gdy z kimś staram się rozmawiać, to mam takie uczucie, że się wyłączam, mam pustkę w głowie. Natomiast w oddali wyłapuję wszystkie dźwięki i na nich koncentruje się moja uwaga. Nie jestem też pewna, czy niektóre wydarzenia się rzeczywiście wydarzyły, czy tylko mi się tak wydaje. Mogę także dodać, że mam też ogólne problemy z koncentracją, nie słucham, gdy ktoś coś do mnie mówi, czasami nie mogę zrozumieć, o co chodzi i trzeba mi kilka razy powtarzać tę samą rzecz, bo ciągle zapominam.

Mam też dużo wyobrażeń na temat przyszłości i przeszłości, natomiast rzeczywistość jest dla mnie obca, nie myślę o tym, co jest tu i teraz. Dźwięki też mnie denerwują. Hałas na przykład w szkolnym korytarzu zamienia się w okropne buczenie. Mam wrażenie jakby próbował mnie oblepić całą i udusić. Martwi mnie też fakt, że nie pamiętam co powiedziałam sekundę po zakończeniu mówienia. Do napisania skłonił mnie dzisiaj przypadek, po raz kolejny się powtarzający, kiedy dałabym sobie ręce i głowę uciąć, że zniosłam pościel do prania. Mogła bym opowiedzieć każdy szczegół tej czynności. A pościel wciąż leżała na moim łóżku. Dodam, że ojciec miał problemy psychiczne, ale nigdy nie poddał się żadnym testom, więc pewności nie ma. Na dodatek zaczęła mi się bardzo nasilać arytmia serca połączona z drażliwym bólem pod mostkiem, bardzo silnymi mdłościami oraz bezdechem. To wszystko bardzo mnie martwi. Proszę o odpowiedź.

Witam!

Objawy, jakie Pani opisała, są niepokojące. Mogą faktycznie wiązać się z rozwojem zaburzeń psychicznych. Jednak na podstawie maila nie ma możliwości zdiagnozowania problemu. Do tego potrzebny jest bezpośredni kontakt ze specjalistą. Warto, żeby zgłosiła się Pani do lekarza psychiatry. Jest to osoba najbardziej kompetentna w kwestii rozpoznawania i leczenia zaburzeń psychicznych, szczególnie schizofrenii, której się Pani obawia. Lekarz będzie miał możliwość przeprowadzenia z Panią wywiadu i zalecenia odpowiednich środków leczniczych. W przypadku psychoz bardzo ważne jest stosowanie leków, które minimalizują objawy oraz stabilizują stan psychiczny pacjenta. Proszę jednak pamiętać, że bez względu na diagnozę, biorąc leki należy stosować się do zaleceń lekarza. Jest to o tyle ważne, że problemy psychiczne niejednokrotnie wymagają długotrwałego stosowania środków farmakologicznych, by mogły być skuteczne, a ich efekty trwałe. Jeśli natomiast pojawiają się jakiekolwiek niepokojące skutki uboczne, warto konsultować je z lekarzem. Dzięki współpracy z lekarzem będzie Pani miała możliwość dostosowania leczenia do Pani indywidualnych i realnych potrzeb.

Warto, po konsultacji z lekarzem, poszukać także psychoterapeuty i wziąć udział w terapii, jeśli Pani stan psychiczny będzie tego wymagał. Czasem problemy psychiczne są efektem np. chorób somatycznych. Dlatego kontakt z lekarzem jest tak ważny. Na wizycie proszę opowiedzieć psychiatrze także o problemach fizycznych (arytmia, bóle pod mostkiem, silne mdłości i bezdech). Każda informacja na temat Pani samopoczucia i stanu fizycznego jest cenna i pozwala lepiej zdiagnozować problem. Zachęcam do wizyty u lekarza psychiatry, a w następstwie podjęcia się zaleconych działań leczniczych.

Pozdrawiam