Czy uczucie zmęczenia i ból kończyn może mieć związek z depresją?

witam. od jakiegos czasu miewam bole nog i rąk mieśniowo-stawowe, czesto symetryczne, od dłuzszego czasu zaczerwienione przekrwione oczy oraz po wstaniu rano zdretwiałe dłonie, palce.Czesto zimne stopy i dłonie lub uczuciegoracych piekacych dłoni. Uczucie zmeczenia. Zrobiłam badania morfologie, ob crp czynnik rf, kreatynine, próby watrobowe wszystko w normie. jedynie troszke obnizony pozniom kinazy kreatyniny bo 25 przy normie od 30. przecoiwciała ccp ujemne, oraz ds.dna równiez ujemne. Badanie Ana wyszło graniczne swiecenie 1:100przeciwjadrowei przeciwcytoplzamiczne . wykryto jedynie przeciwciała słabo dodatnie dsf70. nie wiem co oznaczaja. Rtg dłoni klatki piersiowej oraz usg brzucha prawidłowe. Jedynie spłycona lordoza szyjna. Czy tewszystkie objawy mogą miec związek z nerwicą depresja?czy powinnam zrobic jeszcze inne badania?bardzo sie boje ze to cos z autoagresji ciagle czytam o tych chorobachwinternecie i oobawiam sie najgorszego;/

Szanowna Pani,

Troska o swoje zdrowie jest ważną cechą - pozwala uniknąć zlekceważenia poważnej sytuacji zdrowotnej.

Bardzo trudno jest spekulować na podstawie internetowego opisu, ale owszem, opisywane przez Panią objawy mogą mieć przyczyny psychologiczne, związane z depresją.

Warto, żeby wspomniała Pani o nich swojemu lekarzowi psychiatrze. Będzie on mógł wdrożyć odpowiednią farmakoterapię ukierunkowaną na wyeliminowanie tych objawów. Byc może warto będzie rozwazyc wdrożenie dodatkowego leku, moze wystarczy zmiana dawki lub jakiś zamiennik. Może się wreszcie okazać, że leki, które bierze Pani obecnie mają jakieś objawy uboczne, które wywołują taką reakcję w organizmie. Konsultacja z lekarzem, który zna Panią osobiście, Pani historię choroby oraz leczenia, zapewni największą pewność postawionych diagnoz oraz bezpieczeństwo zastosowanych interwencji.
Być może psychiatra podpowie także inne badania, które warto przeprowadzić. W przypadku niejasnego podłoża objawów, zalecaną ścieżką postępowania jest kontakt z lekarzem oraz wyeliminowanie możliwych przyczyn somatycznych.
Dopiero gdy uzyska Pani pewność, ze fizycznie wszystkie organy są w pełni zdrowe, należy skierować swoje podejrzenia w stronę podłoża psychologicznego.

Jeżeli natomiast martwi się Pani o możliwe negatywne skutki depresji, to warto poza leczeniem psychiatrycznym rozważyć psychoterapię, która pozwoli je ograniczyć - i finalnie wyeliminować.

Życzę powodzenia.

Witam jeżeli zdiagnozowano u Pani nerwicę lękowę, depresję lękowę czy depresję
to owszem wymienione symptomy mogą występować.
W każdym razie niezwłocznie powinna Pani odać się do psychoterapeuty albo psychologa.
Pozdrawiam miło