Czy uda mi się zajść w trzecią ciążę?

Witam! Staramy się z mężem o trzecie dziecko, ale nic z tego. Przez trzy miesiące brałam Clostebegyt. Od 2 dnia do 6 dnia Clostebegyt po jednej tabletce, a w trzecim miesiącu Clostebegyt od 5 dnia do 9 dnia. Do tego od 4 dnia Vagifen do 10 dnia, witamina E i od od 18 dnia przez 12 dni Duphaston. W 12 dniu cyklu robiłam USG i mam pęcherzyk na 27 mm i wczoraj kazał mi lekarz, żebym współżyła. Cykle mam nieregularne i kazał jeszcze raz powtórzyć USG teraz w piątek. Mam nadzieję, że teraz się uda, bo dwa miesiące temu to mój pęcherzyk miał 9 mm. Przy pierwszym dziecku nie miałam kłopotu z zajściem, ale z drugim miałam kłopot, bo staraliśmy się prawie rok. Nie brałam tabletek antykoncepcyjnych i dlatego gdy byłam u lekarza, przepisał mi jedno opakowanie tabletek antykoncepcyjnych i wtedy zaszłam w ciążę. Teraz mam 36 lat i staramy się o trzecie dziecko i mam nadzieję, że po tych tabletkach zajdę w ciążę. Proszę o odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Nikt nie powie Pani z całą pewnością, czy zajdzie Pani w obecnym cyklu w ciążę, czy nie - nawet znając Pani pełną historię medyczną. Nie napisała Pani, ile czasu starają się Państwo o dziecko. Jeśli trwa to już ponad rok i starania są regularne (współżyją Państwo kilka razy w tygodniu), to rzeczywiście diagnostyka i ewentualne leczenie niepłodności są wskazane. Nie wspomina Pani również, jakiego rodzaju patologię stwierdzono u Pani w toku takiej diagnostyki. Rozumiem jednak, że rozpoznano rzadkie lub brak owulacji i dlatego zaproponowano stymulację owulacji. Takie rozpoznanie pasuje również do faktu, że ma Pani nieregularne cykle.

Fakt, że mają już Państwo dwoje dzieci, przemawia na Państwa korzyść, jeśli chodzi o szanse na poczęcie. Z drugiej strony, jest Pani już w dość zaawansowanym wieku, jak na posiadanie dzieci. Wprawdzie wiele kobiet w Pani wieku zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dzieci, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że wiele jest też takich, które z powodu wieku mają z tym problemy. W każdym razie trzeba być dobrej myśli. Jest Pani obecnie pod opieką lekarza zajmującego się niepłodnością, jest Pani skrupulatnie kontrolowana i leczona. W razie utrzymywania się problemów, z pewnością zaproponuje on kolejne etapy postępowania, tak aby w końcu się Państwu udało spełnić marzenia.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!