Przyczyny udaru mózgu

Udar mózgu stanowi 80 proc. wszystkich udarów i jest jednym z powikłań zatorowych chorób serca. Będąc główną przyczyną niesprawności osób po 40 roku życia, stanowi trzecią w kolejności przyczynę zgonów. O przyczynach powstawania udaru mózgu, opowiada prof. Janina Stępińska, kardiolog.

Witam serdecznie,

Udar niedokrwienny jest spowodowany zaburzonym przepływem krwi przez tętnice zaopatrujące mózg. Może być spowodowany między innymi miażdżycą. Profilaktyka polega na unikanie diety bogatotłuszczowej, słodyczy, alkoholu. Zwiększenie aktywności fizycznej. Dodatkowo zaleca się suplementację witaminy D3 oraz K2, których prawidłowy poziom jest odpowiedzialny za nieodkładanie wapnia w ścianach tętnic tylko wchłanianie do kości. Tym samym w naczyniach będzie prawidłowy przepływ krwi co będzie chronić przed udarem niedokrwiennym mózgu. Sugeruję z doborem właściwej diety udać się na konsultację do dietetyka, który indywidualnie ustawi dietę. W przypadku ustalenia prawidłowych działań profilaktycznych sugeruję udać się do lekarza neurologa celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.

0

Tak. Udar mózgu spowodowany jest w większości przypadków zwężeniem lub zamknięciem światła tętnic szyjnych, co jest charakterystycznym objawem miażdżycy mózgu. Często udar spowodowany jest także zakrzepem powstałym na blaszce miażdżycowej, po jego oderwaniu od ściany śródbłonka następuje jego wędrówka po całych krwiobiegu, aż w końcu w pewnym momencie dochodzi do zatoru w naczyniach doprowadzających krew do mózgu.

Problemy z niedostatecznym przepływem krwi mogą być także spowodowane niskim ciśnieniem krwi, co prowadzi do dysfunkcji mózgu wskutek niedotlenienia. Sporadycznie miażdżyca mózgu spowodowana jest bardzo wysoką krzepliwością krwi, zapaleniem lub skurczem naczyń mózgowych.

Należy przede wszystkim zadbać o dobrze skomponowaną dietę i aktywność fizyczną. Cenne jest także cykliczne badanie się oraz ograniczenie spożycia alkoholu i rzucenie palenia papierosów, które zwiększają ryzyko zachorowania na miażdżycę. Zaleca się unikanie diety bogatej w tłuszcz, słodyczy i alkoholu.

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty