Czy ugryzienie much końskich może spowodować nawrót boreliozy?

Około tygodnia temu na działce pogryzły mnie muchy końskie w dwóch miejscach. Początkowo powstały różowe ślady, następnego dnia przybrały kolor ciemnoczerwony, później zniknęły. Kilka godzin po ugryzieniu dostałam objawów jak przy boreliozie - bóle mięśni, bóle gardła, które utrzymują się do dzisiaj. 3 lata temu chorowałam na boreliozę, obawiam się, że to ugryzienie much mogło spowodować jej nawrót.

Proszę o szybką odpowiedź, czy to możliwe, że choroba wróciła?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam!

Nawrót boreliozy spowodowany przez ugryzienie przez muchy jest bardzo mało prawdopodobne, a praktycznie niemożliwe. Opisywane objawy, czyli bóle mięśni i gardła, nie są charakterystyczne dla boreliozy - zdecydowanie częściej występują w pospolitych chorobach infekcyjnych tj. przeziębienie, grypa i inne. Warto byłoby się udać do swojego lekarza w celu zbadania. Aby postawić ewentualną diagnozę i wdrożyć leczenie, jest ono nieodzowne. Lekarz musi obejrzeć gardło i migdałki podniebienne, sprawdzić czy nie ma nalotu ropnego, zbadać czy nie są powiększone węzły chłonne itp. Jeśli poprzednio borelioza była prawidłowo leczona, jest mało prawdopodobne, żeby aktualnie nawróciła bez ponownego zarażenia.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.