Czy uprawiając seks analny można zajść w ciążę?

Witam. Uprawialiśmy z chłopakiem seks analny i doszło do wytrysku wewnątrz. Czy możliwe, że mogłam zajść w ciążę? Niby nasienie nie dostało się do pochwy, ale bardzo się boję, gdyż uprawialiśmy seks analny bez zabezpieczenia. Czy możliwe, że nasienie może dostać się do pochwy od środka do pochwy? Po ilu dniach od stosunku analnego plemniki będą już nieaktywne, aby móc wykluczyć możliwość zapłodnienia? A może plemniki mogły przedostać się jakąś inną drogą? Czy podczas seksu analnego wymagane jest, aby się zabezpieczać prezerwatywą, tak jak przy seksie tradycyjnym - dopochwowym? Bardzo proszę o pomoc, bo strasznie się tym zdenerwowałam. Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam! W opisanej przez Panią sytuacji nie ma żadnej możliwości zajścia w ciążę. Plemniki nie mają możliwości przedostania się do dróg rodnych z odbytnicy. Jedyną drogą, którą mogłoby dojść do zapłodnienia, byłoby spłynięcie nasienia do pochwy, które jednak Pani wykluczyła. Tak więc nie ma czego się bać.

Pozdrawiam serdecznie!

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

aby mogło dojść do zapłodnienia i do ciąży, nasienie musi dostać się do wnętrza dróg rodnych. W opisanej przez Panią sytuacji – czyli w przypadku, kiedy do wytrysku doszło podczas stosunku analnego i jednocześnie nasienie partnera nie przemieściło się w kierunku pochwy – do zapłodnienia dojść nie powinno. Nie ma bowiem możliwości aby plemniki, które znalazły się w odbycie, przemieściły we wnętrzu organizmu do struktur pochwy – w związku z tym nie musi się Pani obawiać, że mogła Pani zajść w ciążę.

Pytała Pani o to, czy podczas stosunków analnych należy stosować prezerwatywy. Rzeczywiście zajść w ciąży drogą seksu analnego zasadniczo się nie da, warto tutaj jednak wspomnieć o zupełnie innym zjawisku, czyli o ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową. Takowymi zarażać się możemy na drodze kontaktów waginalnych, analnych, ale i nawet… oralnych. W przypadku tych jednostek korzystanie z prezerwatyw jest korzystne z tego względu, że mogą chronić przed narażeniem na choroby przenoszone drogą płciową. Właśnie ze względu na ryzyko zarażenia się tymi chorobami stosowanie prezerwatywy podczas kontaktów seksualnych (w tym podczas stosunków analnych) jest szczególnie zalecane w przypadku podejmowania aktywności płciowej z nowopoznanymi partnerami. Tak naprawdę bowiem zastosowanie prezerwatywy może chronić przed takimi groźnymi chorobami, jak kiła czy AIDS (wywoływane zarażeniem wirusem HIV).