Czy uprawianie sportu wpływa na powstawanie żylaków?

  Czy bieganie na bieżni (przy zastosowaniu opcji biegu pod górę), ćwiczenia na orbitreku i ćwiczenia na siłowni powodują poszerzenie żył, powstawanie żylaków? Jestem osobą która od lat chodzi na zajęcia fitness (pilates, step, core, itp). W ostatnim czasie zaczęłam chodzić na siłownię i wykonywane przeze mnie ćwiczenia nie obciążały nadmiernie organizmu. Ćwiczyłam pod okiem trenera z jednym z mniejszych obciążeń, tj. maksymalnie 14 kg - przy ćwiczeniach na klatkę piersiową i nogi. Treningi miały jedynie wysmuklić sylwetkę. Jednym z elementów zajęć był także szybki marsz lub bieg na bieżni, przy zastosowaniu opcji biegu pod górę lub alternatywnie ćwiczenia na orbitreku. Po kilku zajęciach zauważyłam, iż żyły na moich łydkach powiększyły się. To samo zaobserwowałam w okolicach zgięć kolan. Pojawiło się także poszerzenie żył na prawym podudziu. Proszę o informację, czy takie ćwiczenia spowodowały opisane zmiany, czy to tylko zbieg okoliczności? Wiem, że bieganie jest zalecane przez lekarzy, ale czy to dotyczy także biegania i szybkiego marszu na bieżni? Czy powinnam zrezygnować z opisanych ćwiczeń? Proszę także o informację, czy przy tego typu dolegliwościach jak pękające naczynka, poszerzenie żył i żylaki dozwolone są odchudzające masaże limfatyczne.
ponad rok temu

Polscy naukowcy stworzyli sztuczną krew. To może być przełom w transplantologii

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej opracowali sztuczną krew, która, jeżeli przejdzie fazę testową, może okazać się przełomem w medycynie. Wszystko ze względu na innowacyjne właściwości. - Nasza krew będzie w stanie przenosić tlen, czyli w tym wypadku nie tylko rozcieńczymy, ale zapewnimy jej też podstawową funkcję, jaką jest transport gazów - zapowiada prof. Tomasz Ciach, kierownik Laboratorium Inżynierii Biomedycznej Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Do tej pory ta sztuka nie udała się żadnym naukowcom na świecie. Dlatego wciąż trzeba organizować społeczne zbiórki krwi. Dzięki właściwościom związku, w sztucznej krwi będzie można między innymi przechowywać organy do transplantacji. - Organy, które się pobiera do przeszczepu, bywają otłuszczone bądź uszkodzone, to duży problem. Chcielibyśmy, żeby w czasie ich przechowywania, móc je zregenerować - mówi Agata Stefanek, prezes spółki NanoSanguis S.A. i pracownik Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej Politechniki Warszawskiej. Wkrótce sztuczna krew będzie testowana na zwierzętach.ZOBACZ TEŻ: Rewolucyjna metoda walki z rakiem

Lek. Magdalena Kowalska
70 poziom zaufania

Witam!

Ćwiczenia izometryczne, wykonywane na siłowni, rzeczywiście mogą mieć udział w powstawaniu żylaków, zwłaszcza u osoby z predyspozycjami do tego schorzenia. Niewskazane są ogólnie długotrwałe i ciężkie ćwiczenia. Natomiast stepery, jazda na rowerze mają działanie dobroczynne.

Jeżeli chodzi o masaż limfatyczny, w obrębie łydek, przy małych żylakach można go wykonywać w rajstopach ściągających, zaawansowane żylaki stanowią przeciwwskazanie.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem jak pozbyć się żylaków.

Serdecznie pozdrawiam!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty