Czy uruchomieniem pacjenta po zabiegu chirurgicznym zajmuje się fizjoterapeuta?

czy uruchomieniem pacjenta po zabiegu chirurgicznym zajmuje się fizjoterapeuta, czy pięlęgniarka również ma w tym swoją rolę?

Milena Lubowicz

Wszystko zależy od Oddziału i tego czy dostępny jest fizjoterapeuta oraz oczywiście jaki to był zabieg. Zwykle po krótszych operacjach, gdy pacjent jest w lepszym stanie, pielęgniarka zajmuje się uruchamianiem. Natomiast po dużych zabiegach związanych z dużym ryzykiem pooperacyjnym pacjentem zajmuje się fizjoterapeuta.
Pozdrawiam