Czy USG dopochwowe pozwala wykryć raka jajnika?

Witam, chciałam zapytać czy USG dopochwowe wykonywane co roku pozwala wykryć wcześniej raka jajnika. Czy mogę być spokojna że nie mam zaawansowanego raka jajnika jeśli miałam USG dopochwowe prawie rok temu i wynik był prawidłowy. Jakie są jeszcze inne badania przesiewowe w kierunku tego nowotworu. Z góry dziękuję za odpowiedz. Z poważanie Ewa

Lek. Katarzyna Szymczak

USG jest najlepszą metodą do oceny zmian w jajnikach, regularne wykonywanie pozwoli wykryć ewentualne zmiany na wczesnym etapie. W razie rozmoju nowotworu w większości przypadku wzrasta także poziom markera nowotworowego Ca 125. W razie niepokojących objawów proszę zgłosić się do ginekologa.
Pozdrawiam