Czy usg jamy brzusznej mogło nie wykazać kamieni?

Miałam robione badanie usg jamy brzusznej z powodu utrzymującego się silnego bólu z prawej strony z podejrzeniami kamicy pęcherzyka żółciowego. Badanie niczego niepokojącego nie wykazało, a bóle się nadal utrzymują. Czy takie badanie czasami może nie wykazać kamieni? Gastrolog i chirurg zlecili mi ponownie wykonać usg brzucha. Jestem 50 letnią kobietą.

Lek. Paweł Szadkowski

Skuteczność diagnostyczna USG w rozpoznawaniu kamicy pęcherzyka żółciowego wynosi >95%. Sugeruję zastosować się do zaleceń lekarzy prowadzących. Badania EUS i/lub MR można rozważyć, gdy występują typowe objawy, a USG nie wykazało kamicy.