Zapytaj lekarza

1 , 0 2 7 , 0 0 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy USG jamy brzusznej uwidoczni tętniaka?

Witam, Czy do wykrycia tętniaka w brzuchu wystarczy zwykłe USG? Pytam, bo pulsował mi brzuch i mnie okazyjnie bolał, także biegiem poszedłem na USG, żeby się upewnić, że nic tam w środku nie mam. Tak więc; mogę być pewny, że nie mam żadnego tętniaka czy mam iść jeszcze na Dopplera? Pozdrawiam.
MĘŻCZYZNA, 18 LAT ponad rok temu

Czepiec Hipokratesa

Czy wiesz, jak sprawnie opatrzyć głowę? Lekarz Łukasz Dubielecki prezentuje wykonanie czepca Hipokratesa. Zapoznaj się z naszym filmem instruktażowym.

Witam serdecznie, w opisie USG powinny być ujęte wymiary aorty brzusznej i tętnic biodrowych (lub stwierdzenie, że są nieposzerzone) a we wnioskach sformułowanie o obecności lub braku tętniaka. Dopiero wykrycie tętniaka wymaga USG dopplerowskiego w celu monitorowania wielkości tętniaka i ustalenia najlepszego sposobu leczenia tj. na drodze operacji otwartej lub przez implantację stentgraftu. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog

Specjalista w dziedzinie chorób wewnętrznych i angiologii. Posiada certyfikat Polskiego Towarzystwa Flebologicznego oraz certyfikat PTU w dziedzinie ultrasonografii naczyń. Członek Polskiego Towarzystwa Angiologicznego, Polskiego Towarzystwa Flebologicznego, Polskiego Towarzystwa Ultrasonograficznego, Polskiego Towarzystwa Leczenia Ran oraz Towarzystwa Internistów Polskich. Autor licznych publikacji naukowych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy