Czy USG jamy brzusznej uwidoczni tętniaka?

Witam, Czy do wykrycia tętniaka w brzuchu wystarczy zwykłe USG? Pytam, bo pulsował mi brzuch i mnie okazyjnie bolał, także biegiem poszedłem na USG, żeby się upewnić, że nic tam w środku nie mam. Tak więc; mogę być pewny, że nie mam żadnego tętniaka czy mam iść jeszcze na Dopplera? Pozdrawiam.

Witam serdecznie, w opisie USG powinny być ujęte wymiary aorty brzusznej i tętnic biodrowych (lub stwierdzenie, że są nieposzerzone) a we wnioskach sformułowanie o obecności lub braku tętniaka. Dopiero wykrycie tętniaka wymaga USG dopplerowskiego w celu monitorowania wielkości tętniaka i ustalenia najlepszego sposobu leczenia tj. na drodze operacji otwartej lub przez implantację stentgraftu. Pozdrawiam, dr n. med. Łukasz Szczygieł, spec. angiolog