Czy usunąć jajniki?

Witam! Jestem 2 lata po usunięciu piersi - guz 3 cm, G2, jeden węzeł zajęty, receptory estrog. + progester. +++, her 2 ujemny. Dostałam chemię AC, później tamoksifen i zoladex - 24 zastrzyki. Mam 48 lat. Teraz mam rozważyć usunięcie jajników. Nie wiem, co robić? Czy usunąć je dopiero wtedy jak okres by wrócił, bo może nie wróci. Jakie jest ryzyko, gdyby okres wrócił, a ja nie zdecydowałabym się na usuniecie jajników? Pozdrawiam serdecznie. Jaga

Witam serdecznie!

Jajniki są narządem produkującym żeńskie hormony płciowe, takie jak estrogeny i progesteron. Hormony te z kolei, w przypadku raków hormonozależnych (jak w Pani przypadku), mogą promować wzrost komórek nowotworowych i tym samym zwiększać ryzyko nawrotu choroby. Usunięcie jajników ma na celu eliminację tego naturalnego źródła hormonów, co stara się stłumić hormonoterapia. Czynność jajników wygasa powoli. To, że kobieta przestaje miesiączkować, nie znaczy, że jajniki już nie pracują. Dlatego też warto byłoby, aby rozważyła Pani usunięcie jajników, co może zmniejszyć ryzyko nawrotu nowotworu.

Pozdrawiam serdecznie