Czy usunąć kamień w pęcherzyku żółciowym?

mam 37 lat , ostatnio robiłam kontrolne badania , poczawszy od od badania krwi , proby wątrobowe , ginekolog i usg jamy brzusznej i wszystko jest wporzadku tylko mam w woreczku żółciowym kamienia o średnicy 11 mm ale nigdy nie miałam i nie mam z tego powodu żadnych dolegliwosci. mój lekarz powiedział ze jezeli mnie nie boli to nie jest wskazane usuniecia woreczka żółciowego .mam raz na pół roku przychodzić i kontrolować kamienia czy rośnie czy tez może nie. prosze o opinie Pania/Pana.

Kamica pęcherzyka żółciowego jest wskazaniem do planowego usunięcia pęcherzyka żółciowego metodą endoskopową. Ma pani dopiero 37 lat. Może pani żyć jeszcze z 50 lat. Ma pani zamiar hodować ten kamień przez 50 lat? Kamica grozi po pierwsze zapaleniem pęcherzyka żółciowego, które często kończy się operacją, a taka operacja grozi dużymi powikłaniami, często jest robiona normalnie, a nie endoskopowo.Po drugie kamica jest stanem sprzyjającym powstania raka pęcherzyka żółciowego.Wybór należy zawsze do pani. Nie musi się pani śpieszyć.

Lek. Ĺukasz WroĹski

Szanowna Pani - moim zdaniem: kamica bezobjawowa, z dużym kamieniem (nie może taki kamień wysunąć się do przewodu żółciowego i nie może spowodować żółtaczki), może być leczona i obserwowana objawowo - bez zabiegu chirurgicznego.
W przypadku jakichkolwiek wątpliwości proszę o kontakt internetowy: ZnanayLekarz.pl – Tam znajdzie Pani / Pan wszystkie informacje kontaktowe.
Pozdrawiam, Dr n. med. Wojciech Kawiorski, Specjalista Chirurg Ogólny, Chirurg Gastroenterologiczny, Chirurg Onkologiczny, Gastrolog, Proktolog.