Czy usunięcie macicy i jajników ma negatywny wpływ na życie seksualne?

Czy jej oziębłość to skutki usunięcia tych narządow? Operacja była w 1995 r. i co rok jest gorzej, żadnej chęci ze strony żony. Ma ona 56 lat, ja 57. Kochamy się raz na kwartał. Czy to nie za skąpo? Zawiedziony mąż.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Sama operacja, jako ingerencja w organizm, nie powinna mieć wpływu na popęd płciowy. Jednakże usunięcie jajników wywołuje natychamistową menopauzę i spadek poziomu hormonów płciowych - zarówno żeńskich, jak i męskich (androgenów). Te drugie są odpowiedzialne za libido. Więcej na ten temat, w tym o sposobach zaradzenia tego typu problemom, przeczyta Pan w artykule "Menopauza a seks" (http://portal.abczdrowie.pl/menopauza-a-seks).

Pozdrawiam!