Czy usunięcie torbieli na jądrze jest konieczne?

Mój syn (14 lat) wybadał w jądrze niewielki guzek. Dostałam skierowanie do chirurga, który wykonał badanie usg i potwierdził obecność torbieli. Lekarz zalecił obserwację, czy z tą torbielą się coś dzieje. Syn co wizytę miał wykonywane USG, aby sprawdzić, czy torbiel się zmniejszyła bądź urosła (pierwsze USG torbiel ma 0,97 cm, następne badanie 1.03/1.01, ostatnie usg 1.09/1.01). Chirurg orzekł, że torbiel trzeba usunąć, gdyż w późniejszym wieku syn może mieć problemy z płodnością. Ja jako matka mam pytanie, czy tej torbieli nie można leczyć farmakologicznie, czy naprawdę konieczny jest zabieg chirurgiczny? Jeśli zabieg jest konieczny, to jak go się wykonuje, chodzi mi o rodzaj znieczulenia (lekarz nie zlecił mi żadnych dodatkowych badań do wykonania u syna, byliśmy u niego na wizytach tylko trzy razy i czy to jest wystarczające, aby tak szybko orzec, że trzeba torbiel usunąć). Czy takie torbiele same nie zanikają? Wczoraj pojawił się nowy problem, syn na piersi wyczuł guzek wielkości ok. 1 cm. Nie wiem, czy tak się dzieje, bo syn dojrzewa, czy jakaś podstępna choroba się rozwija?

Witam!
Jeśli chodzi o rozpoznanie torbieli to prawdopodobnie obraz zmiany w usg był typowy i dodatkowe badania były zbędne. Wydaje się, że przeprowadzone badania kontrolne są wystarczające do stwierdzenia braku zmniejszenia torbieli i warto rozważyć leczenie zabiegowe w celu uniknięcia późniejszych powikłań związanych z płodnością bądź nawet dolegliwości bólowych, które może powodować torbiel jądra. Samoistny zanik torbieli jest bardzo mało prawdopodobny, zazwyczaj wymagane jest operacyjne usunięcie zmiany. Obecnie nie istnieją farmakologiczne możliwości leczenia torbieli jądra, preferowaną metodą jest leczenie operacyjne. Zabieg jest przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu regionalnym np. podpajęczynówkowym rzadko w znieczuleniu ogólnym. Obydwa znieczulenia zapewniają całkowite zniesienie bólu. Trudno odnieść się do nowo wykrytej zmiany w obrębie piersi gdyż może mieć wiele przyczyn. Na pewno powinna zostać skonsultowana z chirurgiem. W tej chwili objawy nie sugerują żadnego konkretnego zespołu klinicznego, wobec tego należy traktować zmiany jako samoistne. Proponuję pozostać pod opieką chirurga, myślę, że odpowie na wszystkie nurtujące Panią pytania i odpowiednio pokieruje procesem leczenia. Pozdrawiam serdecznie!