Czy usunięcie wyrostka robaczkowego było konieczne?

Witam, 5 dni temu usunięto mi wyrostek robaczkowy oraz 3cm torbiel z lewego jajnika. Czytając wypis ze szpitala nabrałam wątpliwości czy zabieg był konieczny ponieważ w wynikach z badania krwi nie było podwyższonego poziomu leukocytów, a badanie usg również nie wykazało żadnych zmian. Miałam intensywne bóle w prawej części podbrzusza promieniujące do części krzyżowej kręgosłupa, jadłowstręt i mdłości. Lekarz stwierdził w badaniu obecny objaw otrzewnowy i zadecydował o operacji. Pozdrawiam, Anna

Lek. Wojciech Zygmunt

Dzień dobry. Zacznę od takiej sytuacji z czasów studiów, gdy pan profesor zapytał nas o CHARAKTERYSTYCZNE objawy zapalenia wyrostka robaczkowego. Prawidłowa odpowiedź brzmiała: Nie ma charakterystycznych objawów. Leukocytoza może występować, ale nie musi. Zmiany w obrazie USG mogą, ale nie muszą. Zapalenie wyrostka robaczkowego jest stanem nagłym, zagrażającym życiu. Decyzję o operacji podejmuje się na podstawie stanu klinicznego pacjenta i ryzyka powikłań w razie nie podjęcia takiej decyzji. Myślę, że decyzja o wycięciu wyrostka była jak najbardziej słuszna. Odpowiedź na pytanie, czy zapalenie wyrostka występowało dostarczy wynik badania histopatologicznego, ale należy pamiętać, że istnieje zawsze pewna ilość wycinanych wyrostków, które nie uległy zapaleniu, ale objawy wskazywały na konieczność operacji. W trakcie takiej operacji chirurg dokonuje również rewizji jamy brzusznej i szuka ewentualnej innej przyczyny zapalenia otrzewnej. Z racji iż zapalenie wyrostka jest najczęstszą patologią powodującą zapalenie otrzewnej, jego wycięcie jest konieczne. Pozdrawiam.