Czy usunięcie zęba zharmonizuje rysy twarzy?

Po leczeniu ortodontycznym i rozbudowie obu łuków zębowych, żuchwa stała się masywniejsza niekorzystnie wpływając na rysy twarzy, niestety Pani dr ignoruje moje obawy. Czy usunięcie 7 lub 8 dolnych zharmonizuje rysy twarzy? Lub czy istnieje inna metoda, aby poprawić efekt estetyczny leczenia ortodontycznego? Bardzo proszę o poradę

Trudno powiedzieć bez badania. Podobny problem zauważyłem przy przebudowie tyłozgryzu i przesunięciu żuchwy do przodu ale rysy twarzy zależą wtedy od kości więc zmiany w zębach nic nie dadzą.Zmiany u Pani mogą być w zakresie normy. Jeśli przyczyną są zęby można nad tym popracować zapraszam na konsultacje.

Niestety, czasami na anatomię nic nie poradzimy. Najważniejsze, by leczenie ortodontyczne było przeprowadzone prawidłowo, a wady skorygowane. Po pierwsze – leczenie. Wady zgryzu to nie tylko problem krzywych zębów, ale również takie możliwe konsekwencje jak np. zaburzenia żucia, dolegliwości bólowe zębów i w stawach skroniowo-żuchwowych, większa podatność na próchnicę i paradontozę. Jeżeli terapia ortodontyczna dobiegnie końca, to znaczy, że zamierzony efekt został osiągnięty, w tym przypadku drugorzędną kwestią jest estetyka. Raczej nie praktykuje się usuwania zdrowych zębów, chyba że przeszkadzają one w korekcie wad.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl