Czy usuwać trzeci migdał i dwa podniebienne?

MÓJ 4 - letni syn ma opóźnioną mowę. Mówi wyrazy i całe zdania, ale bardzo niewyraźnie i to jest nasz problem, nie infekcje gardłowe. Nie był badany endoskopowo, ale dwóch lekarzy laryngologów stwierdziło, że musi mieć usunięty trzeci migdał i dwa podniebienne, ponieważ trzeci migdał jest u niego przyczyną takiego mówienia. Pediatra i logopeda uważają, że to nie jest faktyczna przyczyna i nie trzeba usuwać. Słuch jest dobry. Czy usuwać?

Jeżeli w ocenie logopedy jest stwierdzony opóźniony rozwój mowy, to faktycznie nie widzę powodu usuwania migdałków. Ich przerost czy częste infekcje zwykle wpływają na nosowanie, trudności w oddychaniu, czasami połykaniu. Proponowałabym przede wszystkim konsultację u logopedy i doprecyzowanie problemu. Opóźniony rozwój mowy wiąże się z późniejszym nabywaniem kompetencji językowych, skoro poza tym jest niewyraźna mowa, trzeba też wyjaśnij przyczynę takiego stanu rzeczy, ponieważ zaburzenia artykulacji mają dość szerokie przyczyny. Dopiero wtedy proszę podjąć decyzję o usuwaniu migdałków. Niezależnie od decyzji syn powinien pracować z logopedą, koniecznie.
Pozdrawiam