Czy utrzymujące się pomimo terapii myśli samobójcze powinny skłonić do wizyty u psychiatry?

Czy utrzymujące się pomimo terapii myśli samobójcze powinny skłonić do wizyty u psychiatry? Moja terapeutka podsuwa mi ciągle pomysł pójścia do psychiatry a ja uważam, że moje myśli samobójcze, problem z chodzeniem do pracy z powodu lęku to jest coś do przepracowania na terapii i że żadne leki nie zmienią tego co czuję i myślę o sobie. Kiedyś jeden psychiatra zalecił mi terapię, leki niechętnie przepisał. Teraz z kolei terapeutka kieruje mnie do psychiatry żebym się dowiedziała czy moje problemy są bardziej osobowościowe czy związane z biochemią mózgu. Czuję, że jestem odsyłana od jednego specjalisty do drugiego i nie wiem już gdzie szukać pomocy, co robić.

Witam Panią,
Jeżeli systematycznie uczęszcza Pani na terapię,
i nadal ma Pani „myśli samobójcze i problem z chodzeniem
do pracy z powodu lęków”, jeżeli uważa Pani, że terapia
nie przynosi pozytywnych rezultatów i jest Pani
„odsyłana od jednego specjalisty do drugiego”, to warto
pomyśleć o zmianie terapeuty i wprowadzeniu odpowiednio
dopasowanej psychoterapii w proces leczenia.
Tak, ma Pani rację - zarówno zaburzenia depresyjne
jak i zaburzenia lękowe oraz ich konsekwencje są wyleczalne
na drodze właściwie dobranej psychoterapii.
Odpowiednio dopasowana psychoterapia pomoże Pani
uporać się zarówno z objawami jak i przyczynami zaburzeń
depresyjno - lękowych oraz ich konsekwencjami, dzięki czemu
odzyska Pani spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
Zachęcam do szukania pomocy u psychoterapeuty,
który skutecznie zajmuje się leczeniem zaburzeń
depresyjno – lękowych.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
konsultacje@psycholog24online.pl
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl

Szanowna Pani,
w przypadku zaburzeń depresyjnych wskazana jest farmakoterapia i psychoterapia poznawczo - behawioralna jako metoda leczenia. Przyczyny Depresją różne, np. związane z biochemią - tzw. neuroprzekaźników . Zaburzenia w przekaźnictwie mogą stać się przyczyną depresji lub powstania predyspozycji do depresji. Najważniejsze są trzy podstawowe neuroprzekaźniki: serotonina, noradrenalina oraz dopamina - niedobór powoduje choroby; Parkinsona, depresję). Substancje te wpływają na nastrój człowieka. W Pani Przypadku wskazana jest konsultacja psychiatryczna i kompleksowe leczenie.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry. Chodzenie na terapię absolutnie nie wyklucza konsultacji z psychiatrą. Człowiek to skomplikowany organizm, i jeszcze nie do końca poznany. Nie wiemy dlaczego tak jest, że niektórym ludziom pomagają same leki, innym sama psychoterapia, a u jeszcze innych konieczne jest jedno i drugie. Pisze Pani o myślach samobójczych. Jest to tak poważna sprawa, realnie zagrażająca Pani życiu, że wręcz obowiązkiem terapeuty jest zachęcenie Pani do konsultacji psychiatrycznej. To, że w przeszłości bardziej była zalecana terapia, nie oznacza, że teraz nie będzie trzeba uzupełnić jej lekami. Problemy psychiczne mają to do siebie, że nie są takie same przez całe życie, mogą się zmniejszać, mogą rozwijać a mogą zmieniać swój charakter. Możliwe, że w Pani przypadku najbardziej będzie pomocna kombinacja leki plus psychoterapia. Myślę, że warto spróbować, bo jak już pisałam, na szali jest Pani życie, nie tylko zdrowie. Zdecydowanie uważam, że powinna Pani posłuchać terapeutki i zasięgnąć opinii psychiatry, nie zaprzestając korzystania z pomocy terapeuty.