Czy utrzymujące się przez długi czas dodatnie IgM boreliozy może spowodować objawy podobne do SM?

Mam pytanie takie jak w temacie - czy utrzymujące się przez długi czas dodatnie IgM boreliozy może spowodować objawy podobne do SM? Miałem robione potencjały wzrokowe, jak i badanie z płynu mózgowo-rdzeniowego i one niby potwierdzają SM. Wciąż jednak nurtuje mnie problem dodatniego IgM, choć nie jest wysoki, bo tylko 46. Czy taki wynik dodatni utrzymujący się przez ok. 8 lat mógł spowodować mgłę na oku? Proszę o odpowiedź.

Pozdrawiam

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

W przypadku, gdy dodatni wynik IgM utrzymuje się przez 8 lat, a przy tym jest ujemny wynik IgG - można uznać to za wynik fałszywie dodatni. Idąc dalej - wyklucza to możliwość obecności neuroboreliozy. Pomimo że rzeczywiście IgM mogą utrzymywać się po infekcji w małych mianach nawet latami.

W razie dalszych wątpliwości, ostatecznie rozstrzygającym badaniem może być wykonanie badania PCR w kierunku Borelli.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!