Czy utrzymywanie poziomu TSH poniżej minimalnej dawki nie jest szkodliwe?

36 lat, od 2011 roku leczona na niedoczynność tarczycy w chorobie hashimoto. Miałam wielokrotne wychylenia poziomu tsh w trakcie leczenia, lecz sprawdzane wtenczas tylko tsh ewentualnie ft4. Teraz zrobiłam wiele badań ponieważ ostatnie moje tsh było na poziomie 0,07. Nowe wyniki tsh 0,108, ft3 i ft4 w stosunku do siebie 27% około połowy normy labolatoryjnej wyniki badań. Nie było w górnych granicach norm labolatoryjnych więc zostały te wyniki uznane za dobre. Lekarz zalecił utrzymanie takiej dawki eutyroxu. Umotywowal to tym, że ledwo utrzymuje wagę w normie (170,71-73,6) przy stałej diecie i ćwiczeniach. Poza problemami z paznokciami i włosami wszelkie wyniki witamin, morfologia, serce, ciśnienie itp w normie brak innych objawów nadczynność. Czy utrzymanie tsh poniżej minimalnej dawki nie zaszkodzi? Czy często się tak postępuje? Ogólnie czuje się dobrze, nie brak mi energii

Lek. Michał Lenard

Jeżeli specjalista zalecił Pani utrzymanie takiego poziomu TSH i nie zmodyfikował leczenia, to sugeruję zastosować się do jego zaleceń. Najpewniej takie postępowanie jest w Pani przypadku najlepsze. Pozdrawiam!