Czy w 6. tygodniu zarodek powinien być już widoczny?

Witam. Ostatnią miesiączkę miałam 24 czerwca 2010 r. 3 sierpnia bylam u lekarza - stwierdził 6. tydzień ciąży i pęcherzyk wielkości 18 mm, a także tyłozgięcie i powiedział, żebym się zgłosiła za 3 tygodnie na kolejne USG.

Czy to normalne, że w 6. tygodniu jeszcze nie widać zardoka? A może to przez tyłozgięcie? Czy powinnam się martwić, zwłaszcza, że u większości kobiet w 6. tygodniu już widać zarodek?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Na pewno nie ma powodów do martwienia się na zapas. Rzeczywiście, zarodek jest widoczny "książkowo" wcześniej, w 5-tygodniowej ciąży. Ludzki organizm nie jest jednak komputerem, tak więc nie tak rzadko zdarza się, że udaje się go uwidocznić nieco później.

Tyłozgięcie macicy nie ma wpływu na obraz jej wnętrza w USG. Proszę spokojnie oczekiwać na kontrolne badanie.

Pozdrawiam serdecznie!