Czy w badaniu stwierdzono komórki nowotworowe w obrębie węzła wartowniczego?

1. Kwadrat sutka prawego ze zmianą oznaczoną kotwiczką/rozpoznanie: Tela resorptiva-status biopsiam et hyperplasia duktalis atypica fokalis. 2.Węzeł wartownik pachy prawej/rozpoznanie: węzeł chłonny(o/1) sine neoplasmate. 3. Granica dolna, granica środkowa, przyśrodkowa, boczna, dno loży/rozpoznanie: sine neoplasmate. ReceptoryER (-) (0,do 1punkt), PgR (-) (0,do 1punkt). Lekarze w tej chwili nie wiedzą czy rozpocząć radioterapię, czy chemioterapię, mama ma wykonać jeszcze USG jamy brzusznej oraz badanie krwi. Chciałabym wiedzieć czy był już naciek na węźle wartowniczym czy nie (miała być tylko biopsja tego węzła, a został wycięty).

Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W zmianie z biopsji rozpoznano zmianę przednowotworową (z obecnością rozrostu atypowego), która może dawać największe ryzyko rozwoju zmian złośliwych.

W podanym przez Panią wyniku badania histopatologicznego nie stwierdzono komórek nowotworowych w obrębie węzła wartowniczego. Także granice pobranego wycinka były wolne od nieprawidłowych komórek nowotworowych, co jest korzystnym czynnikiem rokowniczym.

Ważnym czynnikiem predykcyjnym u chorych jest stan receptorów steroidowych, estrogenowych i progesteronowych (ER, PgR - u Pani mamy ujemne). Pacjentki bez ekspresji receptorów są niepodatne na hormonoterapię. Ekspresja receptorów steroidowych wiąże się również z mniejszą wrażliwością na chemioterapię.

Pozdrawiam serdecznie!