Czy w chwili obecnej, jeżeli mam przeciwciała we krwi, może dziać się coś złego z dzieckiem?

Witam,
jestem w 17 tygodniu ciąży, mam grupę krwi 0 Rh minus, to jest moja druga ciąża (pierwsza to ciąża pozamaciczna, po której nie została mi podana immunoglobulina przeciw antygenowi D). Chciałam się dowiedzieć, kiedy (od którego tygodnia ciąży) konflikt serologiczny może zacząć zagrażać dziecku, tzn. chodzi mi o rozwój niedokrwistości czy żółtaczki jąder podkorowych. Dopiero za 10 dni mam wizytę u lekarza i wtedy to zostanie wykonane badanie krwi, w celu sprawdzenia obecności lub nie przeciwciał.
Martwię się, czy w chwili obecnej, jeżeli mam przeciwciała we krwi, może dziać się coś złego z dzieckiem.
Dziękuję

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Badanie w kierunku alloprzeciwciał powinna Pani mieć wykonane już na początku ciąży. Jeśli takie badanie wykonano i nie stwierdzono przeciwciał, to nie ma powodów do niepokoju, gdyż najwyraźniej w wyniku poprzedniej ciąży nie zostały one wytworzone, mimo że nie podano immunoglobuliny anty D.

Jeśli natomiast nie wykonano badania w kierunku przeciwciał, to istnieje pewne ryzyko, że ewentualne przeciwciała przedostaną się przez łożysko do dziecka i zaczną powodować rozpad krwinek czerwonych. Nie powinna Pani jednak nadmiernie się tym denerwować, gdyż przenikanie przeciwciał staje się istotne zwykle dopiero po 16-18 tygodniach ciąży (i stopniowo zwiększa się aż do rozwiązania). W razie stwierdzenia przeciwciał przy najbliższym badaniu, lekarz zleci również badania w kierunku niedokrwistości u dziecka (USG i ewentualnie amnopunkcja, kordocenteza) i w razie stwierdzenia jej wdroży odpowiednie postępowanie.

Żółtaczka (w tym jej najgroźniejsza postać, żółtaczka jąder podkorowych) to skutek konfliktu serologicznego występujący zwykle po narodzinach lub pod koniec ciąży. Proszę się tym nie martwić, gdyż wykonując badania w kierunku przeciwciał, będzie Pani w stanie, wraz z lekarzem prowadzącym, zapobiec takiemu powikłaniu, w razie gdyby konflikt wystąpił.

Pozdrawiam serdecznie!