Czy w ciąży można brać witaminy bez uzgodnienia tego z lekarzem?

Witam, obecnie jestem w 13 tc i mam w związku z tym pytania: Moja lekarka jest na urlopie do końca września więc wizytę będę miała gdzieś w październiku i chciałabym wiedzieć czy można zakupić sobie jakies witaminy, preparaty dla kobiet w ciąży bez uzgodnienia z lekarzem? Bo na ostatniej wizycie, Pani doktor nic mi o ty mnie mówiła i nic nie biorę.

Mam też już wyraźnie zaokrąglony brzuch chodź przytyłam tylko 2 kg, mam 156 i przed ciążą ważyłam 52 kg - czy to możliwe, aby w tym okresie był on już widoczny? Z góry dziękuję za odpowiedź. pozdrawiam.

Witaminy w ciąży

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jak najbardziej może Pani jakiś preparaty witaminowy, przeznaczony dla kobiet w ciąży. Polecałabym preparat zawierający kwasy Omega-3 (dla prawidłowego rozwoju mózgu i siatkówki oka dziecka). Jeżeli odżywia się Pani w sposób zróżnicowany, dostarczając organizmowi witaminy ze źródeł naturalnych (owoce, warzywa, wątroba, mięso, nabiał, etc.) to nie ma potrzeby zażywania preparatu wielowitaminowego.

W trzynastym tygodniu ciąży brzuch może być już nieco zaokrąglony (szczególnie u kobiet, które już rodziły). Wzrost wagi może być związany ze zmianami hormonalnymi w ciąży - w organizmie może zostawać więcej wody i może odczuwać Pani zwiększone łaknienie, choć zwykle w tej fazie ciąży kobiety chudną, skarżąc się na nudności i brak apetytu.

Pozdrawiam serdecznie!