Czy w ciąży można jeść śledzie?

Witam, czy w ciąży można jeść śledzie, takie zwykłe solone? W internecie znajduję sprzeczne informacje. Na forum piszą Państwo, że ogólnie śledź jest bardzo zdrowy. Czy ryba w takiej postaci - ryba nie jest surowa- nadaje się dla kobiety w ciąży? Szczerze powiedziawszy bardzo mam ochotę na śledzia. Po prostu myślę o śledziu przez cały czas, ale nie chciałabym zaszkodzić dziecku, ani sama mieć problemów z żołądkiem. Wcześniej - przed ciążą - śledzie jadłam i nic mi nie było, ale w pierwszym okresie ciąży miałam straszne mdłości. Teraz mdłości minęły, a ja nabrałam wielkiej ochoty na śledzie. Proszę o informację czy są one wskazane w ciąży? Czy mogę je jeść bez ograniczeń? Proszę o informację. Pozdrawiam

Dzień dobry. Śledzie to bardzo cenny składnik diety w czasie ciąży, ponieważ dostarczają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, są bogatym źródłem pełnowartościowego i dobrze przyswajalnego białka oraz witamin A, D, E, B6, B12 i składników mineralnych (w tym żelazo, cynk i jod), a przy tym są mniej skażone rtęcią niż np. tuńczyk. Zaleca się je spożywać 2-3 razy w tygodniu. Najlepiej kupować ryby świeże lub mrożone. Jeśli kupuje Pani śledzie w solance, należy je porządnie wymoczyć w wodzie, aby wypłukać nadmiar soli. Jest to ważne, gdyż sód zatrzymuje wodę w organizmie i powoduje obrzęki, które już i tak często dokuczają w ciąży. Najlepszą formą przyrządzania ryb jest gotowanie na parze (lub w wodzie, jeśli nie posiadamy parowaru), ponieważ wtedy zachowujemy najwięcej cennych składników odżywczych, a przy tym posiłek jest lekkostrawny. Można także przyrządzić rybę duszoną lub upiec ją w piekarniku (w folii aluminiowej bądź w rękawie do pieczenia).
Nie są wskazane ryby smażone, kupne śledzie w śmietanie lub w ciężkostrawnej marynacie. Oprócz sporej ilości tłuszczu i soli, zawierają one często szkodliwe konserwanty i wzmacniacze smaku. Nie należy także spożywać ryb na surowo np. sushi. Radziłabym też ostrożność w przypadku śledzi z solanki (lepiej poddać je obróbce cieplnej) oraz ryb wędzonych na zimno. Mogą one zawierać groźne dla maleństwa bakterie i pasożyty.
Pozdrawiam serdecznie.

Przemysław Zarzeczny

Szanowna Pani!
W ciąży można jeść śledzie.
Korzyści płynące z jedzenia ryb są niezaprzeczalne. Badania wykazały, że dzieci matek, które w czasie ciąży spożywały ryby są o 52 proc. mniej narażone na niski poziom inteligencji werbalnej.
Ponadto jedzenie ryb podczas ciąży może zmniejszać ryzyko porodu przedwczesnego. Te właściwości ryb mają związek z zawartością kwasów omega-3.

Aby skorzystać z dobroczynnego wpływu ryb na organizm, w czasie ciąży tygodniowo można spożywać nawet 340 g ryb o niskiej zawartości rtęci. Wśród ryb zawierających mało rtęci, a więc bezpiecznych dla płodu, znajdują się: łosoś, anchois, sardynki oraz śledź.
Ciężarnym zaleca się rezygnację z ryb takich jak miecznik, rekin oraz makrela. Mogą one bowiem zawierać wystarczająco dużo rtęci, by uszkodzić rozwijający się układ nerwowy dziecka.
Pierwiastek przedostaje się przez łożysko i dociera bezpośrednio do mózgu dziecka. W czasie ciąży należy także wyeliminować z jadłospisu surowe ryby, które mogą zawierać szkodliwe mikroby wywołujące poważne choroby układu pokarmowego.
Badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Connecticut School wykazało, że spożywanie ryb takich jak łosoś lub śledź w czasie ciąży wyraźnie zmniejsza objawy depresji poporodowej.
Ryby najlepiej gotować na parze, dusić lub piec w piekarniku. Smażenie ryb sprawi, że stracą one wiele istotnych składników. Dobrym rozwiązaniem jest również przygotowanie zupy rybnej.