Czy w ciąży można kąpać się w wannie?

Dzień dobry, jestem w 8. tygodniu ciąży i niestety dopiero teraz dowiedziałam się, że nie wszyscy polecają kąpiele w wannie w ciąży (w poprzedniej ciąży położna mówiła mi, że nie ma przeciwwskazań). Kąpiel w wannie biorę dosyć często, jakieś 2-3 razy w tygodniu. Zwykle siedzę w niej też długo (pół do pełnej godziny), gdyż czytam. Woda jest zawsze ciepła, na pewno nie ma temperatury ciała, wchodzę po to, by się rozgrzać, gdyż jestem zmarzluchem. Czy nie jest to zagrożeniem dla dziecka? Czy woda powinna być letnia? I drugie pytanie: czy sauna w ciąży (szczególnie w 1. trymestrze) jest zdecydowanie niedozwolona (byłam raz w saunie w dniu około zapłodnienia, gdy jeszcze nie wiedziałam o ciąży)?

Lek. Tomasz Budlewski

Sadze ze nalezy kierowac się zaleceniami lekarza prowadzącego ciąże gdyż ma najlepsze informacje po bezpośrednim badaniu i może określić przeciwwskazania