Czy w czasie 7-dniowej przerwy między tabletkami można zajść w ciążę?

Witam, mam taki problem jestem na tabletkach antykoncepcyjnych 6 lat z przerwami. Przez ostatnie 2 miesiące miałam okres w połowie brania tabletek. 1 grudnia miałam okres i brałam tabletki, 12 grudnia wzięłam ostatnią i przerwa 7 dni, ale tak się zdarzyło, że było współżycie bez zabezpieczenia i do środka. Od 19 jestem już na innych tabletkach. I tu moje pytanie, mogę być w ciąży? Strasznie boli mnie podbrzusze i jajniki. Mam córkę 9-letnią. Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Biorąc tabletki mówimy, że kobieta jest zabezpieczona przed ciążą. Zawsze jednak istnieje pewne ryzyko "wpadki", nawet przy regularnym ich braniu. Niechciana ciąża może być wynikiem stosunku odbytego zarówno w okresie siedmiodniowej przerwy, jak i w trakcie brania tabletek. Niestety nie napisała Pani na jakie tabletki przeszła, ale zakładając, że są to tabletki dwuskładnikowe, to działanie antykoncepcyjne powinno być zachowane.

Krwawienia w trakcie brania tabletek miały charakter tzw. krwawień z przełamania, kiedy pomimo prawidłowego poziomu dostarczanych hormonów dochodzi do złuszczania się endometrium macicy.

Krwawienia mogą mieć również inną przyczynę, nie związaną bezpośrednio z hormonami i faktem zażywania tabletek. Może być to na przykład mięśniak w macicy czy polip szyjki macicy.

W Pani sytuacji warto również wykluczyć możliwość ciąży choćby domowym testem ciążowym. Jeśli nieregularne krwawienia się powtórzą proszę udać się do lekarza ginekologa.

Pozdrawiam serdecznie!