Czy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych trzeba robić jakieś przerwy?

Dzień dobry:) Mam dwa pytania: 1. Czy w czasie brania tabletek antykoncepcyjnych trzeba robić jakąś przerwę? To znaczy bierze się pół roku, później np. miesiąc przerwy i znowu? 2. Czy biegunka powoduje zmiejszenie skuteczności tabletek? Pozdrawiam i czekam na odpowiedź, KASIA

Redakcja abcZdrowie

Schematy dawkowania preparatów antykoncepcyjnych (tak doustnych jak i przezskórnych) zawierają przerwy, zwykle 7-dniowe, rzadziej 4-dniowe. W tym czasie nie przyjmuje się tabletek lub przyjmuje się placebo. Nie są zatem wymagane żadne dodatkowe przerwy.

Biegunka oraz wymioty poniżej 3-4 godzin od przyjecia tabletki mogą obniżać skuteczność antykoncepcji i wymagają przyjęcia dodatkowej tabletki.