Czy w czasie starania o dziecko mogę odchudzać się i intensywnie ćwiczyć?

Witam, czy w czasie starania się o dziecko mogę się odchudzać i ćwiczyć intensywnie? Oczywiście póki nie dowiem się o ciąży.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Wzmożona aktywność fizyczna oraz odchudzanie może negatywnie wpłynąć na cykl miesiączkowy a przez to na ewentualną owulacja i poczęcie.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, jeżeli ma Pani nadwagę to znormalizowanie masy ciała jest wskazane, z ćwiczeniami proszę ostrożnie raczej spacer, pływanie.
Pozdrawiam serdecznie

Jeśli tara się Pani o dziecko to nie nalezy stosować żadnych restrykcyjnych diet ani uprawiać intensywnie sportu. Racjonalna dieta i umiarkowany wysiłek - jak najbardziej.

Dzień dobry,
Praca nad poprawieniem nawyków żywieniowych, wyłączenie z diety słodyczy, pokarmów mocno przetworzonych, zadbanie o to, aby codziennie zjadała Pani pięć niewielkich posiłków w ciągu dnia są bardzo wskazane przy staraniach się o dziecko. Pomagają bowiem przygotować się do wymagającego pod kątem reżimu dietetycznego okresu ciąży. Nie ma jednak mowy o katorżniczych dietach, głodówkach, bo może to fatalnie wpłynąć na pracę Pani gospodarki hormonalnej, a co za tym idzie układu rozrodczego, co może być nawet bezpośrednią przyczyną nieudanych prób zajścia w ciążę.
Co do aktywności fizycznej - nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby rozpoczęła Pani w zasadzie dowolny trening, mając na uwadze fakt, że jeśli zdecyduje się Pani na bardzo forsowną formę aktywności fizycznej, być może trzeba będzie z niej zrezygnować na okres ciąży i połogu. Natomiast ćwiczenia takie jak marsz, nordic walkich, jazda na rowerze, ale także pilates można z powodzeniem kontynuować przez większość okresu ciąży. Pozdrawiam!