Czy w diecie lekkostrawnej można jeść pierogi z serem?

dzień dobry chciałabym zapytac czy w diecie lekkostrawnej można jesc pierogi z serem ,miesem .jogurt naturalny .mleko.płatki zbozowe kukukrydziane ,waniliowe,kiełbasa drobiowa.jajko gotowane .soki marchewka banan jabko. .owsianka z malino żurawino i to kupywane i jakie jeszcze produkty można w diecie

Dzień dobry!

W diecie łatwostrawnej można jeść pierogi z serem (bez cebuli) polane jogurtem naturalnym (a nie śmietaną czy tłuszczem), jak również pierogi z chudym mięsem bez ostrych przypraw czy dodatku tłuszczu czy cebuli/czosnku.
Mleko i produkty mleczne bez dodatku cukru w zależności od indywidualnej tolerancji.
Jeżeli chodzi o płatki zbożowe, np. owsiane to raczej w umiarkowanych ilościach. Zamiast nich mogą być właśnie płatki kukurydziane czy też kaszka kukurydziana lub manna.
Kiełbasa nie jest najlepszym wyborem, ale jeśli już to ewentualnie właśnie drobiowa w umiarkowanych ilościach. Natomiast jeśli jaja to gotowane na miękko.
Soki są dobrym pomysłem jako substytut owoców i warzyw w diecie -- max. 2-3 szklanki 200 ml dziennie.
Pozostałe produkty znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/dieta-lekkostrawna

Pozdrawiam serdecznie,
Ewelina Gumiela, mgr dietetyk

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Czy w diecie łatwostrawnej można jeść pierogi z serem.

Witam serdecznie,

W diecie łatwostrawnej pierogi z serem polane jogurtem i pierogi z chudym mięsem drobiowym, bez cebulki, ostrych przypraw i śmietany są jak najbardziej dozwolone.

Nie ma przeciwwskazań do spożycia mleka i produktów mlecznych, ale wybieramy te o obniżonej zawartości tłuszczy tj. mleko do 2% zawartości tłuszczu i jogurty 2-3% zawartości tłuszczu.

Spośród płatek zbożowych najbezpieczniejsze będą płatki owsiane błyskawiczne, płatki kukurydziane, płatki jaglane, płatki ryżowe, czy też kaszka manna i kukurydziana. Z pozostałych produktów zbożowych zaleca się biały ryż, kaszę jaglaną, ziemniaki, kuskus.

W diecie łatwostrawnej, zalecane są chude gatunki mięs- drobiowe i białe ryby (np. mintaj, morszczuk, dorsz), najlepiej gotowane i duszone bez wcześniejszego obsmażenia. Wędliny jak najmniej przetworzone i drobiowe. Dlatego, też kiełbasa drobiowa niejasnego pochodzenia i z wieloma dodatkami w składzie, będzie nie najlepszym wyborem. Jaja gotowane tak, ale na miękko.

Soki owocowe i warzywno-owocowe, mogą pojawić się w diecie łatwostrawnej, jednak w ograniczonych ilościach- 1-2x250ml/dzień- mają sporą ilość cukru i mogą nasilać biegunkę, wzdęcia i inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/dieta-optymalna-dla-twojej-watroby.html?c=1