Czy w moim przypadku takie leczenie cokolwiek by pomogło?

http://portal.abczdrowie.pl/komorki-macierzyste-w-leczeniu-cukrzycy-typu-1 Cześć, jestem dziewczyną i mam 15 lat. Od pół roku choruję na cukrzycę. W artykule, który znalazłam na tej stronie jest napisane, że leczenie komórkami macierzystymi można rozpocząć u osób ze świeżo rozpoznaną cukrzycą, czyli w moim przypadku chyba byłoby ok. Jednak jest pewien problem, przy wykryciu miałam cukier 1400, więc trzustkę mam pewnie trochę zniszczoną, a dobrze zachowana trzustka to chyba jeden z warunków rozpoczęcia takiego leczenia. W listopadzie mam mieć robione USG trzustki. Czy takie badanie ma sens i można będzie po nim określić stan narządu? I ewentualnie rozpocząć terapię?

Szanowna Pani,

w przypadku cukrzycy typu 1 przyczyną jest niszczenie komórek produkujących insulinę. Jeżeli zniszczeniu ulegnie znaczna ich część, powoduje to wzrost stężenia glukozy oraz inne objawy cukrzycy. Komórki te (komórki beta) zlokalizowane są w postaci skupisk (wysp) zlokalizowanych w trzustce. Stanowią jednak znikomą część tego narządu, niewidoczną w badaniu USG. To badanie pozwala na ocenę obrazu trzustki, na który składa się w znakomitej większości część zewnątrzydzielnicza trzustki uczestnicząca w trawieniu pokarmów. Powoli udoskonala się techniki rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej i być może w niedalekiej przyszłości będzie możliwe obrazowanie również części trzustki produkującej insulinę.

Terapia komórkami macierzystymi jest terapią doświadczalną i jak do tej pory nie jest stosowana w codziennej praktyce. Idea tej terapii polega na tym, że "podane" komórki zastąpią zniszczone w procesie autoagresji, co pozwoli na produkcję insuliny i uwolnienie się od zastrzyków. Jak na razie jedynym skutecznym lekarstwem ratującym życie pacjentów chorujących na cukrzycę typu 1 jest insulinoterapia.