Czy w moim wieku możliwe jest schudnięcie np. 10 kg?

Mam 58 lat, ważę 73 kg przy wzroście 159 cm. Rok temu rzuciłam palenie. Czy w moim wieku możliwe jest schudnięcie np. 10 kg? Nie choruję i nigdy nie miałam większych problemów ze zdrowiem. Staram się ograniczać kalorie, ale niestety nie potrafię odmówić sobie słodyczy. Jadam posiłki regularne, niezbyt obfite, jeżdżę rowerem, piję około 1 l wody dziennie. Nie wiem, jaką dietę zastosować, żeby wrócić do wagi sprzed roku (63 kg). Nie czuję się dobrze z tą nadwagą. Według mnie mój typ figury to jabłko... Jadwiga

Witam Pani Jadwigo,
oczywiście jest możliwość pozbycia się 10 kg w Pani wieku. Na pewno jest to proces dłuższy niż np. w wieku np. dwudziestu kilku lub trzydziestu lat, ale jak najbardziej możliwy.
To, od czego powinna Pani zacząć, to zrobienie analizy swojego jadłospisu i odpowiedzenie na pytanie, co robi Pani dobrze, a co wymaga poprawy.
Na poniższe pytania proszę odpowiedzieć „tak” lub „nie”. Wszędzie, gdzie wpisze Pan „nie” oznacza, że jest to element, nad którym musi Pani popracować.
1. Jem 5 razy dziennie, średnio co 3 godziny, o stałych porach.
2. Podstawą mojej diety są pełnoziarniste produkty zbożowe, tj. chleb razowy, ryż brązowy, kasza gryczana, ciemny makaron, naturalne płatki zbożowe.
3. Jem dużo warzyw.
4. Wybieram chude mięso, nie jem tłustych kiełbas, kotletów panierowanych, mielonych.
5. Jem produkty mleczne, o obniżonej zawartości tłuszczu (mleko i napoje mleczne 1,5-2% tłuszczu, chudy/półtłusty twaróg).
6. Unikam produktów zbożowych, tj. jasne pieczywo, biały ryż, biały makaron, kasza manna, naleśniki i pierogi z białej mąki.
7. Z tłuszczów wybieram głównie oleje.
8. Nie piję słodzonych napojów gazowanych, nie piję alkoholu.
9. Codziennie, przez co najmniej pół godziny jestem w ruchu.
10. Dobrze się wysypiam, minimum 7 godzin.

O słodycze nie pytam, bo sama Pani wie, że to jest „do poprawy”. Najprawdopodobniej to główna przyczyna Pani zbędnych kg, dlatego zachęcam do przeczytania artykułu, w którym znajdzie Pani wskazówki, jak pozbyć się ochoty na słodycze:
http://portal.abczdrowie.pl/stop-slodyczomanii

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo dobrego,
Agnieszka Kuczewska