Czy w Polsce stosuje się leczenie elektrowstrząsami?

Dzień dobry, moje pytanie jest skierowane do lekarza psychiatry. Mam 23 lata i od 4 lat leczę się psychiatrycznie, brałam różne leki, ale jest tylko gorzej. Próbowałam tez swoich sił w psychoterapii ale bezskutecznie. Mój stan pogorszył się na tyle, że rzuciłam studia, pracę i jedyne czym się zajmowałam to obmyslaniem samobójstwa. Ciągle jednak liczę, że jest jakiś sposób bym pozbyła sie tego bólu. A nie chce swojego życia spędzić w psychiatryku. Zaczęłam bardzo interesowac sie tematem elekstrowstrzasow. Podobno są dostępne także w Polsce, ale bardzo mało informacji na ten temat mozna znalezc w Internecie. Bardzo proszę o rozjasnienie mi sprawy eletrowstrzasow gdyz mam wrazenie ze jest to dla mnie ostatnia deska ratunku!

Witam!
Oczywiście, że E.W. stosuje się! Jest to metoda wyjątkowo skuteczna i bezpieczna, a w niektórych przypadkach wręcz jedyna, ratująca życie. Niestety narosło wiele mitów i "złej prasy" wokół tego leczenia. Aktualnie w Polsce stosujemy różne modyfikacje E.W. ale zawsze w zwiotczeniu mięśniowym i narkozie, z obowiązkowym udziałem anestezjologa, co zdecydowanie zmniejszyło "dramatyczny wygląd" zabiegu i ew. objawy uboczne. Terapia E.W. jest szczególnie skuteczna w leczeniu depresji, niektórych typów schizofrenii i innych, Jest też metodą ratującą życie w katatonii śmiertelnej. Leczenie tego typu jest stosowane w wielu ośrodkach, jednak kwalifikacja do zabiegów jest zdecydowanie węższa niż przed laty.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.