Czy w starszym wieku grozi mi otyłość?

Witam. Mam 9 lat i ważę 50kg. Mierzę 151cm. Czy w starszym wieku grozi mi większa otyłość? Czy teraz mam otyłość? Jak się odchudzić?
KOBIETA, 9 LAT ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Twoje BMI wynosi 21,92 i znajduje się między 90 a 97 percentylem. Oznacza to, że masz nadwagę (nie otyłość). Powinnaś wprowadzić do swojego trybu życia aktywność fizyczną i zdrową dietę. Nie polecam jednak stosowania diet dla dorosłych, gdyż cały czas się rozwijasz i masz inne zapotrzebowanie na składniki odżywcze niż osoby dorosłe.

Polecałabym wizytę u dietetyka, razem z rodzicami. Należałoby określić przyczynę Twojej nadwagi, określić sposób żywienia oraz wykluczyć ewentualne choroby przewlekłe.

Zdrowa dieta powinna być dobrze zbilansowana i nie powinno być w niej takich produktów jak: potrawy tłuste, smażone, produktów typu fast-food (hamburgery, frytki, kebab, zapiekanki, pizza), chipsów, przekąsek, cukru i słodyczy, ciast, ciasteczek, produktów cukierniczych, słodzonych gazowanych napojów. Soki owocowe zastąp wodą mineralną, a białe pieczywo razowym.

Postaraj się spożywać pełnoziarniste produkty zbożowe (razowe/żytnie pieczywo, grube kasze, pełnoziarniste makarony, ryż brązowy, płatki owsiane lub żytnie), mleko i jego przetwory (bez cukru i słodkich dodatków), chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych, warzywa i owoce.
Warzywa powinny dominować w postaci surowej, najlepiej skropione olejami roślinnymi.

Pozdrawiam