Czy w takim przypadku test może być miarodajny?

Mam 18 lat. Okres spóźnia mi się już około 10 dni, do tej pory były dość regularne, co najwyżej 2-dniowe odchyły. Ostatni stosunek odbyłam w 10 dniu poprzedniego cyklu. W momencie, kiedy miałam dostać okres, byłam w górach (tzn. zmiana klimatu, jestem z Warszawy). Doznałam też wtedy silnego urazu głowy i zastanawiam się, czy to może mieć wpływ na długość cyklu?
Wykonałam test ciążowy kilka dni temu i wydaje się, że w takim wypadku wynik (negatywny) powinien być miarodajny.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Trudno obecnie stwierdzić co dokładnie przyczyniło się do przesunięcia miesiączki. Mogły być to zmiany hormonalne związane ze zmianą klimatu, osłabienie organizmu związane ze stresem towarzyszącym wyjazdowi czy nawet uraz głowy. Dobrze, że wykluczyła Pani ciążę, po takim czasie wynik testu jest już dość pewny. Proszę się nie niepokoić i spokojnie oczekiwać menstruacji.
Jeśli sytuacja powtórzyłaby się w kolejnym cyklu lub brak miesiączki trwał dłużej niż dwa miesiące, może się Pani udać do lekarza ginekologa.
Pozdrawiam serdecznie!