Czy w tej sytuacji od razu wdrożyć antybiotyk?

Dzień dobry. Jestem studentką stomatologii i chciałabym poprosić o poradę. Kilka dni temu przyjęłam pacjenta do leczenia endo zęba 47 (3 kanały). Rozpoznanie: p. chronica granulosa (ból dawny, brak w chwili zgłoszenia). W trakcie opracowania wyczuwalna była zgorzel .Zdążyłam udrożnić tylko 2 kanały, które wypełniłam Calcipastem. Po 1 dniu wystąpił ból zeba i obrzęk. Następna wizyta za tydzien. Czy w tej sytuacji od razu wzdrożyć antybiotyk? po jakim czasie od 1 tabl dokończyć zabieg? Pozdrawiam

Witam. Przede wszystkim trzeba dokończyć opracowywanie kk mechanicznie i chemicznie (5-6% podchloryn sodu, alkohol izopropylowy 70%, chlorheksydyna2%), pomiędzy wizytami chlorheksydyna 2 % + calcipast , leczenie przeprowadzić z założonym koferdamem. Bardzo rzadko stosuję antybiotyk ewentualnie jako wkładka do kanałów ( dexadent, metronidazol). Na niedoczyszczone zęby można zakładać cement z wentylem( 2-3otworki zrobione zgłębnikiem). Jeśli zostanie zastosowana antybiotykoterapia to leczenie najlepiej zakończyć podczas jej trwania( uwaga skuteczna dawka klindamycyny to 600mg co 12h). Dodatkowo należy odbarczyć obrzęk poprzez nakłucie lub nacięcie. Szybka interwencja byłaby najlepsza. Pozdrawiam i powodzenia.