Czy w ten sposób można obliczyć długość płodu?

Witam. Jestem obecnie w 14 t.c. (29.04 ostatnia miesiączka). W 11 t.c. i 2 d. płód miał wielkość CRL 4,50 cm, natomiast BPD 1,67. Lekarz powiedział, że żeby poznać długość dziecka z nóżkami należy to pomnożyć x 5, jednak nie wiem czy dobrze zrozumiałam? Bardzo proszę o informację, czy dobrze zrozumiałam lekarza, czy może coś pomyliłam, ponieważ jakoś mi się nie chce wierzyć, żeby z wielkości głowki można było obliczyć długość dziecka. Pozdrawiam.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Z uwagi na sposób ułożenia płodu lekarz podaczas badania USG nie jest w stanie zmierzyć jego długości. Zamiast tego mierzy on kilka ustalonych wymiarów, które mają znaczenie diagnostyczne oraz pomagają określić wiek ciąży. Nie są to jednak wymiary, które przemawiają do wyobraźni przyszłych rodziców, którzy zwykle najchętniej chcieliby poznać długość, czyli "wzrost" płodu.

Lekarz podał ten sposób na szacowanie długości płodu jako ciekawostkę, oznacza on, że zwykle długość płodu na tym etapie rozwoju jest pięciokrotnością szerokości głowy. Nie należy wyciągać z tego zbyt dalego idących wniosków czy szukać tu powodów do niepokoju. Oznacza to, że Państwa dziecko w momencie badania mierzyło ok. 8 cm.

Pozdrawiam serdecznie!