Czy w ten sposób schudnę?

Mam 14 lat,176 cm wzrostu i ważę około 74 kg. Chciałabym odchudzić się w ciągu miesiąca i utrzymać wagę. Źle się czuję z wystającym brzuszkiem i masywnymi udami. Trenowałam siatkówkę przez 4 lata, dużo ćwiczyłam na siłowni, więc mam zarysowane mięśnie ud i ramion, co niestety daje nieładny wygląd moim nogom, wydaje mi się, że są niezgrabne. Czy możliwe jest zmniejszenie objętości ud w tym wypadku? Najbardziej denerwuje mnie tłuszczyk na wewnętrznej części ud oraz w dolnych partiach brzucha. Chciałabym schudnąć przynajmniej 5 kg w ten miesiąc. Czy nie jedząc słodyczy i nie podjadając między posiłkami, robiąc codziennie rano i wieczorem ćwiczenia (30 brzuszków,napinanie mięśni ud itp.) uda mi się osiągnąć cel? Jakie jest najlepsze ćwiczenie na tzw. 'boczki'? Pytanie również jest takie: czy biorąc rano i wieczorem chłodny prysznic wspomagam moje odchudzanie? Czytałam, że zimna woda zwiększa przemianę materii i odpręża. Dziękuję z góry za odpowiedź.
14 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Musisz wziąć pod uwagę, że masz tylko 14 lat i organizm jeszcze się rozwija, a co za tym idzie potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych. Stosowanie drastycznych diet ograniczających kalorie jest niewskazane, bo może doprowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Jak najbardziej jednak możesz wdrożyć w życie zasady zdrowego odżywiania:
więc zaprezentuje model, którego powinnaś użyć:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych
(fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.

Ciężko przewidzieć utratę wagi w ciągu miesiąca - średnio przyjmuje się 0,7-1kg/tydzień przy stosowaniu zbilansowanej diety. Jednak istnieje szereg czynników, które zakłócają nieco ten schemat (miesiączka, treningi, wcześniej stosowane diety). Warto uzbroić się w cierpliwość - wtedy efekty nadejdą na pewno.

Jeżeli chodzi o trening - to ćwiczenia, o których napisałaś działać będą raczej wzmacniająco na mięśnie (w większej ilości ćwiczenia na poszczególne partie ciała np. zestawy Tamilee Webb rozwijają i podkreślają mięśnie).
Aby schudnąć należy skupić się na ćwiczeniach aerobowych lub treningu interwałowym, stosując przykładowo bieganie, basen, rower, rolki itp. przez co najmniej 40 minut dziennie, 4-5 razy w tygodniu. Po treningu obowiązkowo rozciąganie - które zapobiega kontuzjom i nadmiernej rozbudowie mięśni.

Pozdrawiam serdecznie!