Czy w tym wieku jest możliwość ćwiczeniami wstrzymać to zwyrodnienie?

Witam. W wieku 6 lat stwierdzono iż córka ma stopę końską obustronnie. Przez ok 3 lata ćwiczenia i buty ortopedyczne. Ucieszyło się. Teraz córka ma 13 lat, mniej więcej od roku zacza się najpierw lekki dyskomfort w kostkach, zaczęły ja boleć pszczele i w kolanach. Stopa nie wycina się ale widzę że podbicie pracuje znacznie bardziej niż pieta. No i coraz częściej bolą ja kostki i kolana. Jeżeli jest to spowodowane nawrotem zwyrodnienia to czego się spodziewać? Czy w tym wieku jest możliwość ćwiczeniami wstrzymać to zwyrodnienie? Czy może w tym wieku dojść do kalectwa?

Lek. Michał Lenard

Sugeruję udać się z córką do ortopedy dziecięcego, który ją zbada, oceni stopę i wtedy będzie mógł odpowiedzieć na Pani pytania. Pozdrawiam!