Czy w wieku 14 lat można mieć raka piersi?

Niedawno wyczułam w prawej piersi guzka. Dodam, że ta pierś jest trochę mniejsza od lewej i czasem mnie "kłuje" coś od środka. Bardzo mnie to niepokoi. Czy to moze być rak? Prosze o pomoc.

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!

Pragnę Cię uspokoić. Zapewne to co wyczuwasz, jest wynikiem dojrzewania, w czasie którego powiększające się gruczoły mlekowe mogą w badaniu wydawać się zmianą guzowatą, często bolesną w dotyku i, jak to opisujesz, "kłującą". Ważne byś wiedziała, że piersi zazwyczaj nie są równe, symetryczne. Zazwyczaj różnią się od siebie. W trakcie dojrzewania może to być bardziej wyraźne.

Dobrze, że już od wczesnego wieku masz świadomość roli, jaką pełni samobadanie piersi. Ważne jest, by w przyszłości prosić o ich badanie swojego ginekologa przy każdej wizycie.