Zgryz otwarty z niedorozwojem szczęki górnej a leczenie u 30-latki

Chciałam zapytać czy w wieku 30 lat da się wyleczyć zgryz otwarty któremu towarzyszy niedorozwój szczęki górnej? Wiem, że na pewno coś takiego powinnam wyleczyć wcześniej i problemy ze zgryzem otwartym należy zwalczać jak najwcześniej, ale niestety nie miałam wtedy takiej możliwości. Problemy finansowe, później utrzymywanie się samemu i tak naprawdę dopiero teraz moja sytuacja pozwala na to, by podjąć leczenie zgryzu otwartego, któremu towarzyszy niedorozwój szczeki górnej. Ale zastanawiam się czy teraz nie jest na to za późno. Czy u 30-latki można wyleczyć problemy ze zgryzem otwartym czy jest już za późno i jeśli nie zrobiłam tego wcześniej to teraz z moimi problemami będe musiała męczyć się już do końca życia? Jest jeszcze dla mnie jakaś szansa? Do kogo się udać? Co robić? Będę wdzięczna za każdą poradę i nadzieję w związku z moim stanem. Pozdrawiam.

Oczywiście, że w tym wieku można zarówno rozbudować niedorozwiniętą szczękę, jak i poprawić stan zgryzu otwartego. Bez dokładnej diagnozy nie jestem głębiej w stanie skomentować Pani sytuacji.

Dzień dobry Pani, taki zgryz należy leczyć, wiek nie jest przeszkodą. Zgryzowi otwartemu często towarzyszy wąska górna szczeka, którą należy poszerzyć, ale większym problemem najprawdopodobnie jest zła praca języka ,
która ten stan jeszcze bardziej pogłębia. Ortodonta wyleczy Pani wadę zgryzu, ale jeżeli nie poprawi się funkcja pracy języka podczas połykania, podczas mowy, to niestety wada częściowo może nawracać. Bardziej nasilone wady zgryzu otwartego leczy się rownież chirurgiczne, ale najpierw i tak należy założyć aparat. Pozdrawiam :)