Czy w wieku 42 lat mogę mieć już menopauzę?

Mam 42 lata. Choruję na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. Od kilkunastu lat, w celu uregulowania cyklu, biorę D*** - jak do tej pory był to w moim przypadku bardzo skuteczny lek. Miesiączki miałam regularnie jak w zegarku. W zeszłym cyklu miesiączka spóźniła mi się ok 5 dni, a w tym minął juz prawie tydzień i nic. Obawiam się czy coś się nie dzieje. Nadmienię, że przez ostanie pół roku miesiączki były bardzo bolesne (przez pierwsze 2 dni). A może to już menopauza? :(

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Jest Pani w wieku, w którym mogą zaczynać się objawy charakterystyczne dla okresu okołomenopauzalnego. Lek, o któym Pani piszę wskazuje, że od dobrych kilku lat miała Pani problemy ze zbyt niskim poziomem progesteronu. Może to Panią predestynować do nieco wcześniejszej menopauzy.

Myślę, że powinna się Pani udać do lekarza i oznaczyć poziom hormonów estradiolu, LH i FSH. Niski poziom tego pierwszego, a wysoki dwóch ostatnich będzie wskazywał na zmiany związane z okresem przedmenopauzalnym. Przesunięcie w czasie miesiączki oraz krótkie i mało obfite krwawienia mogą wskazywać na niski poziom estradiolu.

Pozdrawiam serdecznie!