Czy w związku z tym, że to byli moi dziadkowie, jestem w grupie zwiększonego ryzyka?

Witam. Mój dziadek od strony ojca umarł na raka. Z tego co wiem był to rak jelita grubego z przerzutami do wątroby. Bardzo źle się odżywiał, tłuste jedzenie itp, palił, pił. Po roku walki zmarł. Na początku tego roku dowiedziałam się, że ojciec mojej mamy, którego nie znałam zmarł na raka wątroby właśnie na początku roku. Był alkoholikiem i to takim mocnym. I moje pytanie jest następujące. Czy w związku z tym, że to byli moi dziadkowie jestem w grupie zwiększonego ryzyka? Bardzo się boję

Lek. Tomasz Budlewski

Na pewno kontrolowanie się nie zaszkodzi , a co do powyższych danych to wynika iż prawdopodobnie nowotwory wynikały ze złych nawyków żywieniowych nie da się wykluczyć tła genetycznego dlatego Wskazana kontrola i zdrowe żywienie